Çfarë është CEFTA

Ky punim i botuar nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė nė vitin 2006 trajton ēėshtjen e marrėdhėnieve tregtare-ekonomike nė njė rregullim tė ri evropian. Marrėveshja e Europės Qendrore pėr Tregti tė Lirė (CEFTA), e njohur si tregti pa barriera filloi tė aplikohet nė Ballkanin perėndimor, si dhe nė Kosovė qė nga viti 2006. Pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė CEFTA dhe si mund tė kthehet ajo nė njė faktor tė zhvillimit ekonomik nė Kosovė mund tė lexohet ky punim.

Publikime

  • 1 TETORI I KTHESĖS - Lėvizja studentore 1997 - 1999

    Ky libėr ėshtė njė rrėfim i liderit tė Lėvizjes Studentore tė Universitetit tė Prishtinės 1997 – 1999, lėvizje kjo e cila vazhdon tė vlerėsohet si ēasti mė i rėndėsishėm i kthesės sė madhe... Mė shumė

  • Marrėdhėniet shqiptaro-serbe 1878-1912

    Kjo monografi shkencore trajton relacionet shqiptaro-serbe, nė njė periudhė mjaft delikate pėr tė dy popujt. Dokumentet arkivore tė proveniencės shqiptare, serbe, austro-hungareze etj., janė bazė... Mė shumė